جرثقیل سقفی ایران کرین

آدرس ما:

تهران | پایتخت ایران

شماره تماس ما:

09191289841
09129242842

ایمیل ما:

info@ircrane-co.com

جرثقیل سقفی ایران کرین

طراحی و ساخت جرثقیل دروازه ای استاندارد و مهندسی ساز

معرفی جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای دارای دو دسته‌بندی اصلی تک پل و دو پل می‌باشد.

جرثقیل‌ دروازه ای تک پل نیز بیشتر برای ظرفیت‌های زیر ۱۰ تن و دهانه‌های کمتر از ۲۰ متر استفاده می‌شود.

قیمت و خرید جرثقیل سقفی ایران کرین

جرثقیل‌ دروازه ای دو پل نیز برای ظرفیت‌های بالاتر از ۵ تن و دهانه‌های بیشتر از ۱۲ متر کاربرد دارد.

معرفی جرثقیل نیم دروازه‌ ای

در مواردی که جر‌ثقیل دروازه ای در مجاورت سالن اجرا شود این امکان وجود دارد که در یک سو ستون اجرا شده و کلگی و چرخ جر‌ثقیل دروازه ای بر روی زمین حرکت کند.

در سمت دیگر به صورت جرثقیل سقفی کلگی و چرخ بر روی تیرحمال حرکت کند.

به این طرح از جرثقیل اصطلاحاً جرثقیل نیم دروازه ای گفته می‌شود.

استفاده از جرثقیل نیم دروازه ‌ای می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه گردد و همچنین امکان استفاده بیشینه از فضا را فراهم آورد.

انواع جرثقیل دروازه ‌‌ای

 • جرثقیل دروازه ای تک پل
 • جرثقیل دروازه ای دو پل
 • جرثقیل نیم دروازه ای تک پل
 • جرثقیل نیم دروازه ای دو پل

انواع جرثقیل دروازه ای استوارسازان

قیمت جرثقیل دروازه ای

قیمت جرثقیل دروازه ای که در گروه ایران کرین با نازلترین قیمت به مشتریان عزیز اعلام میگردد بستگی به عواملی دارد که عبارتند از:

 • ظرفیت حمل بار: ظرفیت حمل بار جرثقیل دروازه ای یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت آن است. هرچه ظرفیت حمل بار بیشتر باشد، قیمت جرثقیل نیز بیشتر خواهد بود.
 • طول دهانه: طول دهانه جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. هرچه طول دهانه بیشتر باشد، قیمت جرثقیل نیز بیشتر خواهد بود.
 • ارتفاع بلند کردن: ارتفاع بلند کردن جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. هرچه ارتفاع بلند کردن بیشتر باشد، قیمت جرثقیل نیز بیشتر خواهد بود.
 • نوع جرثقیل: جرثقیل‌های دروازه ای در دو نوع تک پل و دو پل تولید می‌شوند. قیمت جرثقیل‌های دو پل به‌طور کلی بیشتر از جرثقیل‌های تک پل است.
 • کیفیت ساخت: کیفیت ساخت جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. هرچه کیفیت ساخت بالاتر باشد، قیمت جرثقیل نیز بیشتر خواهد بود.
 • برند سازنده: برند سازنده جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. جرثقیل‌های تولید برندهای معتبر معمولاً قیمت بالاتری دارند.

علاوه بر عوامل فوق، عوامل دیگری نیز می‌توانند بر قیمت جرثقیل دروازه ای تأثیر بگذارند، از جمله:

 • نوع کاربری: کاربری جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. جرثقیل‌های مورد استفاده در صنایع سنگین معمولاً قیمت بالاتری دارند.
 • شرایط محیطی: شرایط محیطی محل نصب جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. جرثقیل‌هایی که در محیط‌های خورنده یا مرطوب نصب می‌شوند، معمولاً قیمت بالاتری دارند.
 • لوازم جانبی: لوازم جانبی جرثقیل دروازه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. جرثقیل‌هایی که به لوازم جانبی بیشتری مجهز هستند، معمولاً قیمت بالاتری دارند.

خرید جرثقیل دروازه ای

طراحی و ساخت جرثقیل های سقفی و دروازه ای در تناژ و ابعاد مختلف، فروش جرثقیل دروازه ای در تناژ و ابعاد متفاوت همراه وینچ و تجهیزات را از ما بخواهید. لذا برای خرید جرثقیل دروازه ای کافی است با شماره 09129242842 و یا 09191289841 تماس حاصل فرمایید.

جرثقیل دروازه ای کارگاهی

جرثقیل دروازه ای کارگاهی از این نوع جرثقیل ها برای جابجا کردن بارهای ‏سبکی که بین ۱۲۵ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم وزن دارند در محیط های خاص که دارای وسعت کمی هستند ،استفاده می شود. ارتفاع این نوع سازه ها نهایتاً ۴ متر بوده و دهانه آن ها حداکثر ۶ متر می باشد، اما می‌توان اندازه دهانه و ارتفاع این جرثقیل ها را تغییر داد.
جرثقیل-دروازه-ای-کارگاهی

قیمت جرثقیل دروازه ای کارگاهی

قیمت جرثقیل دروازه ای کارگاهی به عوامل متفاوتی وابسته است. مهمترین عامل در قیمت گذاری جرثقیل اندازه و تناژ جرثقیل است. اندازه جرثقیل بر تمام قسمت های جرثقیل تاثیر می گذارد. هر چه جرثقیل بزرگتر باشد، موتور بزرگتر و سیم بکسل قوی تری مورد نیاز می باشد لذا سایر قسمت ها نیز باید قوی تر باشند. یکی دیگر از مواردی که در قیمت جرثقیل موثر است نوع قطعات و تجهیزات آن است. به عنوان مثال، می توانید یک محفظه جرثقیل ساخته شده از فلز یا فولاد را انتخاب کنید که هر کدام از آنها قیمت ثابتی دارند. یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت جرثقیل تجهیزات مورد نیاز و مورد استفاده در جرثقیل است. تجهیزات و ابزارهای زیادی را می توان با هدف بالابردن ایمنی و کیفیت و …. در جرثقیل نصب نمود.

پیشنهاد مطالعه مطلب مرتبط:  ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

اجزای جرثقیل دروازه ای

برای معرفی و آشنایی با اجزای جرثقیل دروازه ای لازم است بطور تشریحی به آن بپردازیم.

۱-   پل جرثقيل (Girder)

۲-    کالسکه طولي يا کلگي (Endcarriage)

۳-   موتور گيربکس حرکتي (Travelling Motor)

۴-    بازدارنده/ضربه گير (Stopper/Buffer)

۵-    بالابر/کالسکه (Hoist/Trolley)

۶-    خط برقرسان طولي (Traverse Conductor)

۷-    تابلو برق اصلي (Main Panel)

تیر اصلی

همراه با تکیه گاه ها، سیستم ساختاری اساسی جرثقیل را تشکیل می دهد. مأموریت آن این است که به عنوان سکویی برای حرکت واحد حمل و نقل کالابر و همچنین پشتیبانی از تلاش هایی که از آن دریافت می کند، باشد. علاوه بر این، می تواند کابین کنترل، سیستم های مختلف الکترومکانیکی یا دروازه های دسترسی برای نگهداری را در خود جای دهد. توسط یک تیرآهن فلزی از ابعاد بالا تشکیل می شود. ساختار اصلی این جرثقیل ها اساساً توسط تیرچه جعبه ای در ورق های فولادی با حداقل ضخامت ۸ میلی متر تشکیل می شود. در معرفی قطعات جرثقیل سقفی و دروازه ای با این دو آشنا می شویم.

چرخ دستی

این سازه است که اجزایی را تشکیل می دهد که سیستم بالابری را برای جرثقیل های مجهز به وینچ باز یا برای حمایت از بالابر برای جرثقیل های مجهز به این نوع قطعات تشکیل می دهند. شکل، ابعاد و وزن آن متغیر است، زیرا متناسب با نیاز هر جرثقیل طراحی و ساخته شده است، که بسته به ظرفیت بار و نوع سرویس متفاوت است.

قلاب جرثقیل

طناب قلاب و بالابر دستگاهی است متشکل از دو یا چند قرقره و یک طناب، کابل یا زنجیر که به طور متناوب تهدیدهای مختلف هر یک از آنها را پشت سر می گذارد. آنها اجازه می دهند تا باری را وارد کنند که نیرویی کمتر از وزنی را که باید جابجا شود وارد می کند. بالابر مکانیسمی است که امکان جابجایی عمودی بار را با استفاده از مزیت مکانیکی تولید شده توسط عملکرد حداقل دو قرقره فراهم می کند.

شاخه ها می توانند زنجیر باشند، در صورت کم بودن بار یا کابل های فولادی. قلاب کمکی می تواند تک پیک (استاندارد) و با سایر مشخصات برای قلاب اصلی باشد. حرکت قلاب کمکی مستقل از حرکت ماشین خواهد بود و در امتداد تیر خارجی پل در نزدیکی دیواره های جانبی حرکت خواهد کرد. هر دو قلاب، اصلی و کمکی باید دارای یک گاوصندوق مکانیکی باشند. نگهدارنده قرقره باید با لوازم جانبی لازم برای روانکاری بلبرینگ های هر یک از قرقره ها همراه باشد.

نقشه جرثقیل دروازه ای

نقشه جرثقیل دروازه ای

پیش از ساخت و اجرای جرثقیل دروازه ای لازم است که نقشه این سازه تهیه شود. در نقشه جرثقیل همه جزئیات مربوط به اجزای آن ذکر می شود. متغیرهایی چون ارتفاع پایه های جرثقیل، طول پل و دهانه مواردی هستند که با توجه به اهداف مورد نظر در استفاده از جرثقیل در نظر گرفته می شود.

رعایت استانداردهای لازم در طراحی و ساخت جرثقیل دروازه ای اهمیت زیادی دارد و عملکرد مناسب این سازه را تضمین می‌ کند. به همین دلیل لازم است که تهیه نقشه جرثقیل از طریق مراجعه به کارشناسان مجرب صورت بگیرد.

ریل جرثقیل دروازه ای

ریل جرثقیل به صورت کلی در انواع تیپ چهار پهلو و یا راه آهنی و در سایز های مختلف تولید می شود و برای انواع جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای و دیگر خطوط انتقال مواد کاربرد دارد.

پیشنهاد مطالعه مطلب مرتبط:  جرثقیل نیم دروازه ای (توضیحات کامل+تصاویر)

مشخصات اصلی ریل جرثقیل:

 • انواع تیپ چهار پهلو و راه آهنی
 • در سایز های مختلف
 • جنس فولاد آلیاژی مختلف
 • طول شاخه ۶ متر و ۱۲ متر
 • فارسی بر شده (سفارشی)
 • بست اتصالات جوشی و پیچ و مهره ای (تیپ راه آهنی)

آشنایی با انواع جرثقیل دروازه‌‌ ای

جرثقیل درو‌ازه ای تک پل:

جرثقیل د‌روازه ای تک پل تجهیزی کارآمد و مؤثر برای جابه‌ جایی مواد تا وزن ۱۶ تن می‌باشد.

این نوع جرثقیل تا دهانه ۳۹ متر، حتی در شرایطی که امکان ایجاد سوله وجود ندارد قابل ارائه است.

جرثقیل‌های د‌روازه ای تک پل دارای ستون (پایه) می‌باشند و بر روی مسیری که معمولاً روی سطح کف هستند حرکت می‌کند.

در نتیجه امکان صرفه‌جویی در هزینه ساخت یک ساختمان وجود دارد.

تیر کرین جرثقیل سقفی

این نوع جرثقیل بهترین راه حل برای جابه جایی در فضای باز می‌باشد.

دامنه‌ی جرثقیل‌ها‌ی دروازه ای تک پل شامل انواع نسخه‌های کنسول جانبی برای سازگاری و تطبیق‌پذیری جهت افزایش بهره‌بردای از فضا می‌باشد.

جرثقیل دروازه ای دو پل:

جرثقیل‌‌های دروازه ای دو پل معمولاً برای حمل بارهای سنگین، اغلب در فضای باز استفاده می‌شود.

جرثقیل‌های در‌وازه ای بسیاری ازجمله کابین‌دار، مجهز به بالابر کمکی، مجهز به بالابر گردان و… تولید می‌شوند.

جرثقیل نیم د‌روازه ای تک پل:

جرثقیل‌های نیم دروازه ای به صورت L وارونه ساخته می‌شود.

یک طرف روی تیرهای سقف و طرف دیگر روی ریل نصب شده روی زمین حرکت می‌کند.

این جرثقیل­‌ها زمانی که پوشش بخشی از سالن مد نظر باشد مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

جرثقیل‌های نیم دروازه ای تک پل دارای یک ستون (پایه) می‌باشند و بر روی مسیری که معمولاً یک طرف آن روی سطح کف هستند حرکت می‌کند.

دامنه‌ی جرثقیل‌های نیم دروازه‌ ای تک پل شامل انواع نسخه‌های کنسول جانبی برای سازگاری و تطبیق‌پذیری جهت افزایش بهره‌بردای از فضا می‌باشد.

جرثقیل نیم در‌و‌ازه ای دو پل:

اگر شما نیاز به جابه جایی بارهای سنگین تا ۱۲۰ تن سرتاسر منطقه وسیعی دارید، جرثقیل نیم دروازه‌ ای دو پل برترین انتخاب شماست.

جرثقیل‌های نیم دروازه‌‌ ای دو پل، عملکرد سنگین و مداوم، قابلیت انعطاف‌پذیری و سهولت کاربری را تضمین می‌کنند.

برای دستیابی به عملکرد بالا، وزن کم و مزایایی نظیر افزایش استقامت و کاهش هزینه‌های پرداختی تمامی مقاطع مورد استفاده برای تیرهای اصلی (پل‌های جرثقیل) و راهبرها (کلگی‌ها) توسط کامیپوتر بهینه شده‌اند.

جرثقیل‌های نیم دروازه‌ ای دو پل با دهانه تا ۴۰ متر موجود هستند برای شرایط و نیاز‌های خاص دارای قابلیت انعطاف‌پذیری هستند.

به عنوان مثال، سرعت‌های طولی سریعتر، پلتفرم‌های تعمیر و نگهداری، واحدهای کالسکه و بالابر با راهروها و بالابر‌های کمکی، همه ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند به راحتی اجرا شوند.

جرثقیل دروازه ای متحرک

جرثقیل دروازه ای متحرک

جرثقیل‌ دروازه ای متحرک از جمله جرثقیل های پراهمیت در صنعت ساخت و ساز، حمل و نقل و به طور کلی، صنایع مختلف سبک تا متوسط هستند. جرثقیل‌ها به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در انجام کارها دارند، به طور مداوم در حال بهبود و ارتقاء هستند. در این میان، جرثقیل دروازه‌ای متحرک به عنوان یکی از نسل‌های پیشرفته جرثقیل‌ها مورد توجه قرار گرفتند. 

در واقع جرثقیل دروازه‌ای متحرک نوعی جرثقیل دروازه ای تک پل یا جرثقیل دروازه ای دو پل است که به‌طور معمول به دیوار یا سازه‌ای ثابت متصل نمی‌شود و بر روی دروازه‌هایی متحرک نصب می‌شود. این جرثقیل‌ها به منظور انجام عملیات حمل و نقل، بارگیری و تخلیه بار و دیگر کاربردها در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شوند.

کاربرد جرثقیل دروازه ای استوارسازان

کاربرد جرثقیل دروازه ای

عمده موارد کاربرد این جرثقیل‌ها مربوط به نیازهای جابه‌ جایی مواد در مکان‌هایی مثل بنادر، مراکز تخلیه بار و بارگیری کالا و انبارهای روباز می‌باشد.

اما کاربرد جرثقیل‌های در‌وازه ای در پروژه‌های عمرانی در موارد خاصی می‌باشد از جمله:

 • باز و بسته کردن دریچه سدها
 • احداث و عملیات ریل‌گذاری
 • حمل بعضی ماشین‌آلات در ارتفاع زیاد
 • توسعه سیلوها
 • مونتاژ محصولات بتن پیش‌ساخته
پیشنهاد مطالعه مطلب مرتبط:  تیر کرین جرثقیل سقفی

معمولاً ارتفاع حمل، تناژ و سرعت حمل و نیز طول دهانه توسط کارفرما تخمین زده می‌شود و به شرکت سازنده جهت طراحی ارائه می‌گردد.

مزایای جرثقیل دروازه‌ ای

 • قابل استفاده در مواردی که امکان اجرای مسیر جرثقیل سقفی وجود ندارد
 • جابه جایی آسان تجهیزات در سه جهت عرضی، طولی و ارتفاعی (X.Y.Z)
 • مجهز به نشانگر وزن بار و سنسور‌های ایمنی و محدود کننده حرکتی
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری با افزایش دقت در طراحی و تولید
 • مجهز به بالابر متحرک، راهرو تعمیر و نگهداری و نردبان دسترسی
 • راه حل مقرون به صرفه، مکمل ایده‌آل برای جابه جایی مواد داخل سالن
 • کنترل پنل‌های اختیاری، کنترل به واسطه‌ی کابل و یا کنترل‌های رادیویی
 • قابلیت تجهیز جرثقیل به دو بالابر و دو کالسکه حرکت عرضی
 • تامین برق قدرت از طریق یک رول کابل نصب شده روی پایه جرثقیل
 • نظارت بر عملکرد در فضای باز توسط واحد کنترل با سیستم ایمنی باد
 • گیره ریل برای بستن جرثقیل جهت جلوگیری از آسیب در شرایط طوفانی

ویژگی جرثقیل نیم دروازه ای استوارسازان

کاربرد جرثقیل نیم دروازه ای

 • بتن‌ریزی بالاخص سازه‌های بلند مرتبه
 • استفاده به صورت بالابر
 • تخلیه و بارگیری مصالح و لوازم
 • کمک به اجرای اسکلت بتنی
 • برپا نمودن اسکلت فلزی

مزایای جرثقیل نیم دروازه‌‌ ای

 • بازدهی بالا
 • راه حل کارآمد در سطح عملیاتی
 • عملکرد بالا، اشغال کمترین فضا
 • نصب مطابق با پاسخگویی به نیازهای خاص مشتری
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری با افزایش دقت در طراحی و تولید
 • عملیات در محیط داخلی و یا فضای آزاد
 • راه حل مقرون به صرفه، مکمل ایده‌آل برای جابه جایی مواد داخل سالن
 • کنترل پنل‌های اختیاری، کنترل به واسطه‌ی کابل و یا کنترل‌های رادیویی
 • قابلیت تجهیز جرثقیل به دو بالابر و دو کالسکه حرکت عرضی

ساخت انواع جرثفیل دروازه ای

در روند طراحی، ساخت و نصب جرثقیل‌ د‌روازه ای (تک پل یا دو پل) و یا جرثقیل نیم دروازه ای (دو پل یا تک پل) لازم است تا به نکات کلیدی زیادی توجه شود که برخی از این موارد در زیر ذکر شده است:

ساخت جرثقیل دروازه ای

در جرثقیل دروازه ای دو پل لازم است تا فاصله پله‌ها از یکدیگر با دقت انتخاب شود.

در جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای لازم است تا طول کلگی و فاصله چرخ‌ها با دقت محاسبه شود.

انتخاب زاویه بین ستون‌ها در جرثقیل د‌روازه ای بسیار مهم است.

لازم است تا ستون‌ها در برابر تنش و کمانش کنترل شوند.

کلیه قسمت‌های سازه‌ای در برابر تنش در همه نوع جرثقیل باید کنترل شود.

در جرثقیل دروازه ای علاوه بر کنترل خیز وسط دهانه جرثقیل که در جرثقیل سقفی متداول است لازم است تا خیز مجاز در بخش‌های مختلف سازه کنترل شود.

طراحی اتصالات در انواع مختلف جرثقیل در‌وازه ای و جرثقیل نیم د‌روازه ای بسیار مهم است.

اثر باد بر روی توان موتورهای حرکت طولی و عرضی جرثقیل د‌روازه ای بسیار تاثیرگزار است.

لازم است تا جرثقیل دروازه ای در مقابل اثر باد و همچنین نیروهای زلزله در برابر واژگونی کنترل شود.

توصیه می‌شود تا تجهیزات موتوری و برقی جرثقیل دروزاه ای به منظور حفاظت در برابر تابش مستقیم آفتاب و یا در برابر بارش باران مجهز به سایبان مناسب باشند.

لازم است تا مسیر دسترسی استاندارد برای دسترسی به تجهیزات موتوری و برقی جرثقیل دروازه ای تعبیه شود.

کلیه مراحل ساخت جرثقیل درو‌ازه ای می‌بایست با دقت مضاعف و منطبق بر استاندارد اجرا شود.

رعایت تلورانس‌های استانداردی در پروسه ساخت و نصب جرثقیل دروا‌زه ای و جرثقیل نیم دروازه ای الزامی است.

توجه و بکار بستن موارد مذکور و همچنین برخی نکات دیگر در گرو دانش مهندسی و تسلط بر الزامات استانداردی و همچنین تجربه طولانی مدت نیروهای انسانی می‌باشد.

ساخت جرثقل دروازه ای استوارسازان

جدیدترین مقالات
ساخت جرثقیل سقفی ایران کرین
آدرس ما:

تهران | اتوبان تهران ساوه | شهرک صنعتی کاظم آباد | خ صبا | پ 14

شماره تماس ما:

09191289841
09129242842
09124124015

ایمیل ما:

email@yoursite.com