جرثقیل سقفی ایران کرین

آدرس ما:

تهران | پایتخت ایران

شماره تماس ما:

09191289841
09129242842

ایمیل ما:

info@ircrane-co.com

جرثقیل سقفی ایران کرین

جرثقیل سقفی دو پل رونشین

لطفا تا پایان این مقاله آموزشی با ما همراه شوید و در صورتیکه پاسخ مورد نظر خود را دریافت نکردید، با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند. تماس با ما

جرثقیل سقفی دو پل رونشین را می توان یکی از انواع نسبتا خاص جرثقیل های صنعتی بدانیم. بر اساس ویژگی های این جرثقیل می توان گفت که موارد استفاده جرثقیل سقفی دو پل رونشین نسبت به سایر جرثقیل ها خاص تر است و شما نمی توانید آن را در هر کارگاه یا محیط صنعتی مشاهده کنید. البته هزینه نسبتا بالای طراحی و اجرای این جرثقیل نیز می تواند دلیل خوبی برای این موضوع باشد.

طراحی و ساخت جرثقیل دو پل

جرثقیل سقفی دو پل رونشین چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که اساسا جرثقیل سقفی دو پل رونشین چیست؟ اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم جرثقیل سقفی دو پل رونشین هم خانواده بسیار نزدیک جرثقیل دو پل محسوب می شود. به بیان ساده تر از نظر ظاهری و حتی کاربری این دو نوع جرثقیل بسیار به یکدیگر شباهت دارند و بسیاری آن ها را به جای یکدیگر می گیرند
به بیان ساده تر جرثقیل سقفی دو پل رونشین مانند جرثقیل سقفی دو پل برای کارگاه هایی با دهانه بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به استفاده از بالاترین ارتفاع مفید را در سالن دارند و همچنین فاصله بین رفتر سالن و تیر حمال به اندازه ای زیاد باشد که جوابگوی این نوع جرثقیل ها باشد.

جرثقیل دو پل ایران کرین

تفاوت های جرثقیل سقفی دو پل رونشین و دو پل معمولی

همانطور که در بالا بیان کردیم جرثقیل سقفی دو پل رونشین و جرثقیل دو پل شباهت های زیادی به یکدیگر دارند و به نوعی می توان آن ها را برادر یکدیگر دانست. اما با این وجود تفاوت هایی نیز بین آن ها وجود دارد
ساختار کلی جرثقیل سقفی دو پل رونشین همانند جرثقیل دو پل است.  یعنی این جرثقیل به طور کلی از سه بخش وینچ زنجیری یا بکسلی برای حرکت بالابری، کالسکه برای حرکت عرضی و کله گی یا راهبر برای حرکت طولی طراحی شده است. تا اینجای داستان همه چیز شبیه به جرثقیل دو پل است
شاید مهمترین و بارزترین تفاوت عمده میان جرثقیل سقفی دو پل رونشین و دو پل را بتوان در بخش کله گی یا راهبر طولی و فلنج اتصال پل به کلگی پیدا کرد در واقع در جرثقیل سقفی دو پل این راهبر در دو قسمت کنار و زیر پل قرار می گیرد در حالی که در جرثقیل سقفی دو پل رونشین این پل ها بالای راهبر می نشیند.

پیشنهاد مطالعه مطلب مرتبط:  ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی
به بیان ساده تر جرثقیل در نوع دو پل پل ها را بغل می کند اما در نوع جرثقیل سقفی دو پل رونشین روی کلگی می نشیند. از این روست که به این نوع جرثقیل رونشین گفته می شود
نکته مهم دیگر این است که به طور کلی بر اساس همین ویژگی اپراتور امکان دسترسی های بالاتری دارد. به بیان بهتر اپراتور می تواند بارهای انتهایی پل که در گوشه های کارگاه قرار می گیرد را به خوبی مدیریت و منتقل کند. همچنین امکان انتقال بار به خارج از این محدوده نیز تا حدودی وجود دارد در واقع بر اساس این ویژگی ها می توان گفت که کاربردهای جرثقیل سقفی دو پل رونشین بیشتر در صنایع حساس شیمیایی و پتروشیمی می تواند باشد. گرچه در صنایع سنگین معدنی و یا خودروسازی نیز از این جرثقیل ها استفاده می شود

در جرثقیل سقفی دو پل همانطور که انتظار می رود تعداد دو دستگاه پل جرثقیل سقفی که بر روی آنها ریل گذاری شده است، وجود دارد که در نهایت بالابر و کالسکه دو پل بر روی ریلهای مذکور حرکت می کند.

جرثقیل سقفی دو پل ایران کرین

معرفی جرثقیل سقفی دو پل رونشین

جرثقیل سقفی دو پل (Double girder overhead crane)، یکی از انواع جرثقیل های سقفی و از دسته جرثقیل های ثابت و دائمی است که عمدتا در محیط های صنعتی، از آن برای تخلیه، حمل و نقل و بارگیری اجسام استفاده می شود. سازه این جرثقیل ها، همانگونه که از نامشان پیداست، از دو پل (Girder) تشکیل شده است و در فضای بالای سر و در راستای عرضی، در سقف سازه ها نصب می شوند.

جرثقیل سقفی دو پل رونشین

موارد استفاده جرثقیل سقفی دو پل رونشین

جرثقیل سقفی یکی از تجهیزات اصلی و مهم صنایع تجهیزات جابجایی مواد می باشد و از جرثقیل سقفی در جابجایی مواد و بار در محیط های صنعتی، انبارها، تعمیرگاه ها سالنهای تولید و … استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه مطلب مرتبط:  تیر کرین جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل های سقفی دو پل و ویژگی های آن ها

جرثقیل های سقفی دو پل برای برآورده ساختن نیازهای صنایع مختلف، با توجه به ظرفیت حمل بار مورد نیاز و همچنین مشخصات سازه ای که جرثقیل در آن نصب می‌شود، در ابعاد و ظرفیت های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. از متداول ترین انواع جرثقیل های سقفی دو پل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف) جرثقیل های سقفی دو پل رونشین
ب) جرثقیل های سقفی دو پل آویز

جرثقیل های سقفی دو پل رونشین

جرثقیل سقفی دو پل رونشین (Top-Running double girder overhead crane) نوع خاصی از جرثقیل های سقفی است که اسکلت سازه آن شامل دو پل (Girder) بوده و بالابر، بر روی ریل های تعبیه شده بر بال های فوقانی پل ها نصب می شود. بنابراین، در این نوع از جرثقیل های سقفی، مسیر حرکت عرضی، در راستای بال های بالا خواهد بود.

جرثقیل سقفی دو پل رونشین ایران کرین

جرثقیل های سقفی دو پل آویز

جرثقیل سقفی دو پل آویز (Underhung double girder overhead crane) نوع خاصی از جرثقیل های سقفی است که اسکلت سازه آن شامل دو پل (Girder) بوده و کالسکه و بالابر، بر روی ریل های تعبیه شده بر بال های تحتانی پل ها نصب می شود. این طراحی خاص، موجب می شود که از این جرثقیل ها بتوان در سازه هایی استفاده کرد که دارای سقف کوتاه بوده و فضای کافی برای نصب و حرکت کالسکه و بالابر در قسمت بالایی پل وجود ندارد.

کاربردهای جرثقیل سقفی دو پل رونشین

با توجه به موارد کاربری جرثقیل سقفی دو پل رونشین، ویژگیها و مشخصات خاصی را برای آن می توان شمرد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

  • پروسه تولید جرثقیل سقفی دو پل بسیار دقیق می باشد.
  • می توان در عرض یک از پلهای جرثقیل سقفی دو پل راهرو تعمیراتی نصب نمود که تکنسینهای فنی در مواقع نیاز به تمام تجهیزات جرثقیل سقفی دو پل دسترسی داشته باشند.
  • می توان در محیطهای با آلودگی بالا و یا محیط ها ی خطرناک و یا محیط با دمای بالا و یا در مواردی که جرثقیل سقفی دارای سرعت حرکتی بالایی باشد برای اپراتور کابین مجهز به تهویه مطبوع نصب نمود.
  • در مواردی که نیاز باشد می توان چندین بالابر را با کاربری های مختلف بر روی یک کالسکه قرار داد و یا چندین کالسکه با قابلیتهای مختلف را در کنار هم بر روی جرثقیل سقفی دو پل نصب نمود. به خصوص وقتی که نیاز به حرکت چرخشی کالسکه و به دنبال آن دوران بار باشیم جرثقیل سقفی دو پل رونشین بهترین راهکار خواهد بود.
  • در مواردیکه نیاز باشد که در سالن جرثقیل سقفی دو پل نصب شود و در این حال نیاز باشد که بیشترین دسترسی به کناره ها و یا حتی فضای خارج از دهانه سالن پوشش داده شود بدون تردید جرثقیل سقفی دو پل رونشین بهترین گزینه خواهد بود و می توان یک یا چند بالابر تک پل آویز را در زیر یکی از پلهای جرثقیل سقفی دو پل نصب کرد.
پیشنهاد مطالعه مطلب مرتبط:  انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی

قیمت و خرید جرثقیل سقفی دو پل

سایر ویژگیها و کاربردهای جرثقیل سقفی دو پل رونشین

  • جرثقیل سقفی دو پل دارای محدودیت در ظرفیت باربرداری و یا دهانه سالن نمی باشد.
  • تعمیرات و نگهداری جرثقیل سقفی دو پل رونشین بسیار آسانتر از جرثقیل های سقفی تک پل آویز می باشد.
  • در کاربری جرثقیل سقفی رونشین دو پل دقت و امنیت کاری بالاتری وجود دارد
  • در مواردی که نیاز به باربرداری بسیار دقیق و بدون جابه جایی قلاب در راستای عرضی باشد بدون تردید بهترین گزینه استفاده از جرثقیل سقفی دوپل می باشد.

نتیجه پایانی

در این مقاله، ابتدا با جرثقیل های سقفی دو پل و انواع آن ها آشنا شدیم و سپس در مورد اجزای آن ها صحبت کردیم. سعی کردیم که به مهمترین پرسش های شما در این زمینه پاسخ دهیم. با این حال، در صورتیکه هنوز پاسخ پرسش های خود را دریافت نکرده اید، می توانید در بخش نظرات سایت، پرسش های خود را مطرح و یا با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید. خوشحال خواهیم شد که دیدگاه های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. همچنین، در صورت تمایل، می توانید از طریق شماره تلفن های ذکر شده با ما در تماس باشید تا همکاران ما، مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

جدیدترین مقالات
ساخت جرثقیل سقفی ایران کرین
آدرس ما:

تهران | اتوبان تهران ساوه | شهرک صنعتی کاظم آباد | خ صبا | پ 14

شماره تماس ما:

09191289841
09129242842
09124124015

ایمیل ما:

email@yoursite.com